Správna technika pri dojčení

Vytvorené23. 9. 2023

Ako správne prikladať bábätko pri dojčení

Správne prikladanie bábätka sa síce učí už v pôrodnici, ale keď potom dorazíme s novorodencom domov, nie je ťažké v zápale boja zabudnúť na základné pravidlá a skĺznuť na dojčenie tak trochu „na punk“. Pokiaľ ale svoje bábätko správne prikladáme, môžeme sa tým vyvarovať mnohým nepríjemnostiam.

Takže na pripomenutie:

Urobte si pohodlie

Všetky poznáme situácie, keď bábätko plače, my sme práve v pokluse a fakt sa nám nehodí budúcu polhodinu dojčiť. Odolajte ale pokušeniu dojčiť "za behu" či sede "na pol zadku". Obzvlášť na začiatku sa vy aj bábätko správnu techniku ešte len učíte a potrebujete sa sústrediť. Dojčenie, rovnako ako každé jedlo, by malo prebiehať v pokoji a nerušene. Žiadny fast food.

Prikladajte bábätko k prsníku, nie prsník k bábätku

Tento bod súvisí s predchádzajúcim. Pohodlne sa usaďte, podajte si dojčiaci vankúš alebo inú oporu a podoprite si lakeť ruky, ktorá drží bábätko, aby vám nevisel vo vzduchu a nezačal vás po chvíli bolieť. Vďaka tejto opore môžete dieťatko zdvihnúť a držať dostatočne vysoko, aby ste sa nemusela hrbiť a predkláňať. Váš chrbát dostanú v materstve dosť zabrať aj bez toho, tak si ich šetrite :)

Maznanie až po jedle!

Človek by ich zuľúbal, však? Ale pozor, ak sa pri dojčení dotýkate tváričky bábätka, odvádzate tým jeho pozornosť od jedla a mätiete sací reflex. Bábätko tak môže zbytočne lokať vzduch alebo prsník púšťať a znovu sa prisávať. Vydržte preto s maznaním až po dojčení. Nadľudská úloha, my vieme…

Hlava a telo v jednej osi

Toto je jedna z najčastejších chýb. Všimnite si, či vaše dieťatko nemá pri pití telíčko v rotácii oproti hlavičke, čiže nos dieťatka smeruje k vám, ale bruško k stropu. Pokiaľ áno, otočte bábätko tak aby jeho ucho, rameno a bedro boli jednej osi. Bude sa mu oveľa lepšie prehĺtať, napije sa rýchlejšie a nespolyká toľko vzduchu.

Nosiak od prsníka, bradička v prsníku

Ďalším pravidlom správneho priloženia je pozícia hlavičky, ktorá by mala byť v miernom záklone. Toho docielite tak, že bábätko po prisatí ľahko potiahnete o pár centimetrov nižšie, čím sa mu nosík odlepí od prsníka (to mu uľahčí dýchanie pri pití) a bradička sa naopak „zapichne“ do neho.

Pusinka dokorán, dvorec vo vnútri

Správne uchopenie bradavky je zásadné pre to, aby vás prisatie nebolelo a bradavka nezačala krvácať. Preto sa predtým, než sa bábätko prisaje, uistite, že má pusinku dokorán a nasaje tak bradavku aj s takmer celým dvorcom hlboko do úst. Pokiaľ vám dieťa nasáva bradavku s našpúlenými perami (ako by cmúľalo slamkou), budete sa pri tom krútiť a ono sa poriadne nenají. Akokoľvek sa vám zrejme nebude chcieť podstupovať prisatie znova, radíme vám, urobte to. Jemne bábätku prsník odoberte, potom ho bradavkou pošimrajte po pere a počkajte, až po nej začne lapať s čo najviac otvorenou pusinkou.

Uf, znie to ako vyššia dievčenské, že? Niet divu, že nové mamičky mávajú na začiatku dojčenia veľa trápení (pozri tiež článok Začiatky dojčenia ). Ale nie nadarmo sa hovorí, že tréning robí majstra. Čoskoro už nad technikou nebudete musieť premýšľať a pôjde to samo, uvidíte :)

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumiem a pokračovaťPodrobné nastavenie