Výber oblečenia na dojčenie

Vytvorené10. 5. 2023

Pre každú novopečenú maminku, ktorá sa rozhodne dojčiť svoje dieťatko, je veľkou neznámou možnosť dojčiť svoje dieťatko pohodlne a diskrétne v každej situácií. Možno sa to nezdá, ale aj obyčajnú dlhšiu prechádzku Vám môže znepríjemniť voľba nevhodného oblečenia, keď bude potrebné dieťatko nadojčiť.

Našťastie je dnes na trhu naozaj množstvo druhov oblečenia, špeciálne navrhnutého na dojčenie.

Mamička diskrétne dojčí bábätko v parku

Keď sa zameriame na tričká na dojčenie, máme bohatý výber strihov a farieb. Všetky umožňujú diskrétne odhaliť len toľko, koľko potrebujete, aby ste mohli dieťatko nadojčiť. Už žiadne odhalené dekolty pri sťahovaní výstrihov obyčajných tričiek, žiadne holé brušká pri ich vyťahovaní, žiadne schovávanie dojčeného dieťatka pod plienku, keď potrebujete nadojčiť na verejnosti a chcete sa vyhnúť neželanej pozornosti.

Spoločným znakom všetkých tričiek na dojčenie je viac predných dielov, ktoré sa na prsiach prekrývajü. K prsiam sa dostanete tak, že jednu z vrstiev vytiahnete hore a druhú stiahnete dole. Avšak pri rôznych strihoch tričiek je to riešené rôzne.

Najobľúbenejším strihom maminiek je tričko na dojčenie s prekrývajúcim sa výstrihom. Spoznáte ho tak, že vrchný predný diel je krátky a končí pod prsiami. Pod ním je diel, ktorý je zakončený mäkkou gumičkou. Dojčenie v tomto tričku je naozaj pohodlné. Spodný diel stiahnutý pod prsiami bezpečne drží na mieste vďaka gumičke, vytiahnutý vrchný diel sa zas nikde neposúva. Nič nemusíte pridržiavať a tak sa môžete pri dojčení úplne uvoľniť a maximálne si tú chvíľku užiť.

Tričká s týmto riešením sú:

Tričká na dojčenie Katarína - jednofarebné tričká na dojčenie s guľatým výstrihom

Tričká na dojčenie Lena - jednofarebné tričká na dojčenie s lodičkovým výstrihom

Tričká na dojčenie Lenka- vzorované tričká s lodičkovým výstrihom

Tieto tričká sú dostupné vo verzií s krátkym, trojštvrťovým aj dlhým rukávom, takže si každá maminka môže vybrať, čo jej je pohodlné a vyhovuje ročnému obdobiu. V tomto strihu existujú dokonca aj 

roláky na dojčenie, takže sa ich nemusíte vzdávať ani v období dojčenia. Výhody roláku oceníte hlavne v chladnejšom období. Rovnako ich majú v obľube aj nosiace maminky, pretože množstvo nosiaceho oblečenia nemá ideálne riešené krytie krku maminky, alebo to, napríklad, dieťatko neznesie. Práve rolák môže zakryť krk a dekolt, ktoré by inak ostali odhalené. V lete sú veľmi obľúbené tielka na dojčenie

Ďalšou alternatívou je tričko so vsadkou na dojčenie. Tieto tričká slúžia na rovnaký účel, ale sú riešené presne naopak. Predný diel týchto tričiek je bežný – s výstrihom – a vsadka na dojčenie je pod predným dielom, vykúka len vo výstrihu. Vsadka je nenápadná, neodhaľuje hneď to, že oblečenie je špeciálne navrhnuté na dojčenie, ale vo chvíli, keď k tomu príde, ju maminka veľmi ocení. V týchto tričkách sa dojčí tak, že predný diel sa stiahne dole a vnútorná vsadka sa vyhrnie nahor. Tento typ tričiek sa pri dojčení zvyčajne musí trochu pridržiavať, ale aj v ňom je dojčenie veľmi pohodlné. Jeho výhodou je, že ho môžete využívať aj po tom, čo prestanete dojčiť. 

Vsadiek na dojčenie je viac typov. Vsadka na dojčenie môže byť väčšia, tvorí také vnútorné tielko. Takéto tričká na dojčenie vyhovujú všetkým bez rozdielu, a to aj maminkám s väčším poprsím, ktorým trička s prekrývajúcim sa výstrihom nevyhovujú. 

Tieto tričká u nás nájdete ako: 

Tričká na dojčenie Karla - jednofarebné tričká na dojčenie s kontrastnou (bielou) vsadkou, dole stiahnuté do lemu cez boky, cez bruško je teda voľné, nariasené

Tričká na dojčenie Lea- rovnaké ako tričká na dojčenie Karla, ale vsadka je vo farbe šedého melíru (pri praní nie je nutná až taká opatrnosť, aby vsadka nezašedla) 

Tričká na dojčenie Klaudia- vsadka je vo farbe trička, tričko nie je stiahnuté do lemu, je voľné, je to najmenej “nápadné” tričko na dojčenie 

Ďalší typ vsadky na dojčenie je vykrojená. Vykrojená vsadka na dojčenie je taká klasika, ktorú nájdete napríklad na našich nočných košeliach na dojčenie. Býva na tričkách, ktoré sú pod prsiami prestrihnuté a majú véčkový výstrih. Vo výstrihu opäť vykúka trojuholníček vsadky na dojčenie, ale tá nie je v tričku voľná ako tielko, ale je všitá do švíku pod prsiami. 

Vykrojenou vsadkou na dojčenie sa hrdia tieto tuniky:

Tuniky na dojčenie Anička - tuniky na dojčenie s vykrojenou vsadkou na dojčenie, plnohodnotné aj pre obdobie tehotenstva vďaka širokému áčkovému strihu, riasenému nad bruškom 

Rada nosíte šaty? Ak áno, potom je pre Vás určite dobrá správa, že aj tu máte na výber mnoho strihov, ktoré sú vhodné v období dojčenia.

Ak by ste si náhodou mysleli, že sa neoplatí zaobstarať si šaty na dojčenie, povedala by som, že je to skôr naopak. Šaty na dojčenie vyriešia súčasne tričko na dojčenie aj pohodlný spodný diel a určite ich využijete.

Mamička v šatech na dojčenie diskrétne dojčí na verejnosti

Môžete si vyberať medzi niekoľkými strihmi šiat na dojčenie:

Šaty na dojčenie Tea- šaty na dojčenie s prekrývajúcim sa výstrihom, s vreckami, širší spodný diel = voľnejšie cez bruško a zadok 

Šaty na dojčenie Elena - šaty na dojčenie s prekrývajúcim sa výstrihom, užší strih = obtiahnutejšie cez bruško a zadok

Šaty na dojčenie Amália - dámske šaty s hlbokým prekladaným výstrihom = pohodlný prístup k prsiam, ale bez vsadky na dojčenie

Čo ale netreba zabudnúť spomenúť je, že základom oblečenia na dojčenie je vždy vhodná podprsenka. Tu máte tiež viac možností. 

Podprsenka s odopínaním na ramienku

- v tejto podprsenke nadojčíte jednoznačne najpohodlnejšie. Na ramene odopnete malinké zapínanie, čím sa umožní zložiť vrchná vrstva košíku, zostane len drobný pásik látky okolo prsníka, ktorý ho podrží. 

Bežná podprsenka so zapínaním vpredu

- pomerne dobrá možnosť, kedy pohodlne nadojčíte (ale samozrejme odopnete obe prsia naraz a potom môžete podprsenku naháňať kade-tade, kým sa vám ju podarí opäť zapnúť), ale využijete ju aj v období po dojčení, pokiaľ vám nebude voľná. 

Bežná podprsenka

- nie je to moc pohodlné, ale nadojčiť sa v nej dá tiež. Výhodou je veľký výber.

Športová podprsenka

- pokiaľ preferujete pohodlie a nie je Vám to v období dojčenia nepríjemné, je možné nosiť športovú podprsenku. Prsia však nemusia mať takú oporu a tiež sa môžu cez oblečenie ľahšie rysovať vložky do podprsenky na dojčenie.

Tak či tak, treba počítať s tým, že veľkosť pŕs sa v priebehu tehotenstva, po pôrode a pri dojčení mení, a preto je dôležité kupovať podprsenku vždy podľa aktuálnej potreby a veľkosti. Niekomu prsia “narastú” po pôrode o niekoľko čísel, niekomu vôbec. Preto vždy kupujte podprsenku na dojčenie až po pôrode a najlepšie aj s trochu ustálenou laktáciou (po šestonedelí). Vyhnete sa tak zbytočnému sklamaniu z kúpy prádla, ktoré Vám potom nebude pohodlné.

Krátko sa zastavím aj pri spodných dieloch oblečenia, aj keď sa môže zdať, že s dojčením nesúvisia. Dovolím si apelovať na nosenie priedušných materiálov, hlavne v období krátko po pôrode, a to nielen pri spodnom prádle. Ideálna je bavlna a voľnejšie strihy, ktoré zabezpečia potrebné pohodlie a vetranie (dôležité okrem iného aj kvôli dobrému hojeniu popôrodných zranení). Po pôrode tak určite využijete svoje tehotenské oblečenie s brušným pásom. Toto oblečenie Vám okrem pohodlia pomôže preklenúť obdobie, kedy sa ešte nezmestíte do svojho bežného oblečenia. Sukne alebo šaty sú jednoznačne to najpohodlnejšie a najlepšie vetrajú. Ak je to len trochu možné, určite také kúsky po pôrode využite.

Ak plánujete chodiť von v chladnejšom počasí, dajte si tiež pozor pri výbere mikiny alebo svetra. Vtedy je najlepšou možnosťou siahnuť po kúsku na zips. Tak sa totiž pohodlne dostanete k spodnej vrstve oblečenia, ktorú už budete mať prispôsobenú na dojčenie a potom, bez problémov a v priebehu chvíle, utíšite hlad alebo potrebu kontaktu svojho dieťatka. Samozrejme existujú aj mikiny a svetre prispôsobené na dojčenie, ale tie si nemusíte nevyhnutne zaobstarať.

Posledná, ale nemenej dôležitá vec, je starostlivosť o oblečenie na dojčenie. Deti majú veľmi citlivú pokožku a pri dojčení i bežnom nosení dieťatka, sú často svojou pokožkou v kontakte s vaším oblečením. Priamo pri dojčení sa potom často stáva, že sa dostane mimo ústočká dieťatka troška mlieka, a pokiaľ periete prádlo v agresívnych čistiacich prostriedkoch, dieťatko sa môže vysypať. Myslite na to pri praní svojho oblečenia, a minimálne v prvých niekoľkých mesiacoch, perte aj svoje oblečenie v neagresívnych prostriedkoch. Ak sa vám zdá takto prané oblečenie menej voňavé, tak vedzte, že najkrajšou vôňou pre bábätko je vôňa jeho maminky a nie výrazných aviváží a pracích prostriedkov. Vôňa maminky totiž spúšťa v mozgu búrku, ktorá u bábätka vyvoláva pocit bezpečia, pohody a lásky. Preto upustite od zabehnutých zvykov a okrem strihu oblečenia sa nebojte prispôsobiť bábätku aj v tejto oblasti. Odmenou Vám určite bude nejeden krásny úsmev.

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumiem a pokračovaťPodrobné nastavenie