Najčastejšie chyby pri nastavení nosiča

Vytvorené12. 7. 2023

Nosením napĺňate svojmu dieťatku celý rad potrieb, preto je výborné, že ste sa pre nosenie rozhodli. Pokiaľ ste si vybrali nosič, ale máte pocit, že to stále nie je ono, nižšie nájdete najčastejšie chyby pri nastavení celoprackového nosiča, ktoré môžu spôsobovať nepohodlie nosiacemu alebo nosenému dieťatku.

1) Bedrový pás je príliš nízko

Správne umiestnenie bedrového pásu je na najužšom mieste v páse (u väčších detí to môže byť aj nižšie) a musí byť vo vodorovnej polohe, to znamená, že je vpredu aj vzadu v rovnakej výške. Tým sa zaistí rovnomerné rozloženie váhy dieťaťa a nebude dochádzať k preťažovaniu dolnej časti chrbta.

2) Bedrový pás je nedostatočne utiahnutý

Bedrový pás by mal byť utiahnutý podobne ako korzet, aby vpredu nepadal. Jedine tak môže poskytnúť správnu oporu. Pokiaľ Vám bedrový pás pod váhou dieťaťa klesá dolu, nie je dostatočne utiahnutý.

 

3) Umiestnenie medzilopatkovej (hrudnej) spony

Medzilopatková spona by pri nosení dieťaťa v predu mala byť umiestnená medzi lopatkami, tak aby prechádzala približne stredom lopatiek a musí byť dostatočne utiahnutá. Pokiaľ sa Vám vplyvom nastavovania nosiča posunula medzilopatková spona za krk, je potrebné posunúť ju nižšie. Ak pri nosení cítite bolesť v oblasti krížov, je spona príliš vysoko, ak cítite trapézy alebo Vás pichá medzi lopatkami, je spona príliš nízko.

 

4) Dieťa sedí na bedrovom páse

 

Dieťa by malo byť usadené v kapse, ktorá prekrýva približne tretinu bedrového pásu. Tým sa dosiahne, že dieťa nesedí na bedrovom páse, ani nie je príliš v chrbtovej opierke príliš hlboko. Obe tieto situácie vedú k preťažovaniu chrbtových svalov, nakoľko bedrový pás nemôže správne plniť svoju funkciu. V krajnom prípade môže dôjsť ku zlomeniu bedrového pásu.

 

5) Dieťa nie je podsadené

Dieťa by malo byť usadené do nosiča zľahka cez hranu bedrového pásu, zadočkom bábätka kolmo k bruchu nosiaceho. Tým sa dosiahne správne podsadenie bábätka. Správne podsadenie dieťaťa môžete rozoznať podľa toho, že jeho nožičky voľne visia dolu a nie za jeho telo.

 

6) Asymetrické nastavenie

 

Je dôležité, aby popruhy nosiča boli utiahnuté symetricky. Či už sa jedná o chrbtovú opierku, pracky na dojčenie (“pod slintákmi”), nastavenie šírky sedu alebo nastavenie ramenných popruhov. Pokiaľ majú popruhy na jednej strane nosiča inú dĺžku než na druhej, môže sa stať, že bábätko bude v nosiči nakrivo, alebo bude mať jednu nožičku vyššie než druhú.

 

Na prvý pohľad sa môže zdať nastavenie nosiča obtiažne a zložité. Množstvo popruhov často rodičov prekvapí. Ale nie je sa čoho báť. S trochou trpezlivosti sa rýchlo naučíte nosič nastaviť a dieťa do neho správne usadiť. Za krátky čas sa manipulácia s nosičom stane Vašou bežnou rutinou a budete si užívať všetky výhody, ktoré nosenie prináša.

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumiem a pokračovaťPodrobné nastavenie