Čo je vlastne ergonomický nosič pre deti? Je to nosič, v ktorom má dieťa správnu polohu, podporujúcu jeho zdravý vývoj. Chrbát je zaguľatený, nohy pokrčené, panvica podsadená, kolená sú vyššie ako zadoček. Chrbát má oporu látky po celej svojej dĺžke, aby sa váha ťažkej hlavičky plynulo rozložila do celej dĺžky zadnej opierky nosiče a netlačila vo vzpriamenej polohe na chrbticu . Poloha podsadeného zadočku a pokrčených, doširoka roztiahnutých nôh zase umožňuje ideálne prekrvenie bedrových kĺbov a tým aj dozrievanie bedrových jadierok. Mnohokrát nosenie detí v šatke alebo ergonomickom nosiči môže nahradiť aj tzv. široké balenie.
Na trhu sa vyskytujú bohužiaľ aj detské nosiče, v ktorých dieťa nemôže zaujať správnu polohu. Ich široká ponuka v bežných aj internetových obchodoch bohužiaľ ukazuje, ako málo sa u nás vie o „správnom nosenie detí“. Takéto nosiče sa vyznačujú malou šírkou látky medzi nožičkami dieťaťa, kedy látka nesiaha od kolienka ku kolienku a neumožňuje tak podsadenie panvy. Nožičky dieťaťa potom visia dole a panvová oblasť je preťažená. Obvykle táto poloha dieťaťu zo zjavných dôvodov ani nebýva pohodlná, pretože dieťa v nosiči v podstate "visí za rozkrok". Takéto nosiče pre deti mávajú obvykle aj ďalšiu významnú vadu, a tou je vystužená, rovná chrbtová opierka, ktorá neumoňuje oprenému dieťaťu zaguľatiť chrbát a tým rozložiť váhu hlavičky po celej dĺžke chrbta. Opäť sa váha hlavičky prenáša po chrbtici až na panvovú oblasť. Taká vystužená chrbtová opierka môže spôsobovať aj zbytočné prehrievanie dieťaťa v teplých dňoch. Ku všetkému takéto detské nosiče nebývajú ani pohodlné pre nosiaceho rodiča, pretože váha dieťaťa nie je správne rozložená a celkovo sa kvôli takýmto nosičům človeku nosenie skôr znechutí.
Kto vyskúša poriadny ergonomický nosič na bábätko alebo väčšie dieťa, býva prekvapený, že váhu dieťaťa skoro necíti, je schopný ho nosiť dlhšie, dieťa v pohodlnej polohe je spokojné a obvykle veľmi skoro zaspáva. Asi najznámejším ergonomickým nosičom, takým priekopníkom je nosič Manduca, ale od čias Manducy sa trh veľmi vyvinul (snaží sa o to aj Manduca, pretože jej prvá verzia nie je príliš variabilná) a našťastie aj na českom a slovenskom trhu je správnych a naozaj výborných nosičů pre deti už celý rad a stačí si len vybrať.
Detské nosičeJožánek nielen že spĺňajú všetky nároky na ergonomické nosiče pre deti, ale aj tvrdé požiadavky medzinárodných certifikačných autorít. Bude nám cťou, pokiaľ si vyberiete náš nosič na bábätko a nosenie si budete Vy aj Váš poklad užívať.
Prodej testovacího novorozeneckého nosítka, ušitého z měkkoučké 100% bavlněné šátkoviny. Prošlo ry...
Čo sú to vlastne ergonomické nosiče pre deti?
Ergonomickým nazývame nosič vtedy, pokiaľ v ňom dieťa zaujíma tzv. ergonomickú polohu.
A čo vlastne znamená „ergonomická poloha“ pri nosenie detí?
Ergonomická poloha dieťaťa v nosiči sa ľahko spozná tak, že kolená dieťaťa sú pokrčené a sú vyššie ako zadoček, a tvoria spolu pomyselné písmeno "M". Tým sa dosiahne podsadenie panvice a zaguľatení chrbta.
Prečo by dieťa v nosiči malo mať ergonomickú polohu?
Zaguľatený chrbát uvoľní priestor medzi stavcami, ktoré potom netlačia jeden na druhý vplyvom prenesenej váhy ťažkej hlavičky dieťaťa vo vzpriamenej polohe.
Ergonomické nosiče na deti umožňujú zaguľatenie chrbta, pritom je ale chrbtová opierka nosidla zaguľateným chrbtom pevnou oporou, a telo sa v nich nerúti.
Keby sa váha hlavičky nerozložila plynule do celej dĺžky chrbta, prenášal by sa tlak pôsobiaci medzi stavcami až na panvovú oblasť a celé telo, ktorého svalový korzet ešte nie je dostatočne spevnený, by bolo preťažené. V ergonomickom nosiči je telo bezpečne podoprené, pritom ale maximálne uvoľnené vo svojej prirodzenej polohe tak, ako bolo v prenatálnom období.
A čo bedra, je pre nich nosič dobrý?
Poloha doširoka roztiahnutých a pokrčených nožičiek umožňuje ideálne prekrvenie okolia bedrových kĺbov a teda výhodné podmienky na dozrievanie bedrových jadierok. V mnohých prípadoch nosenie v šatke či ergonomickom nosiči už nahradilo tzv. široké balenie odporúčané ortopédy ako prevencia či liečba pozitívneho klinického nálezu pri vyšetrení bedrových kĺbov novorodencov a bábätiek.
Široké balenie je vloženie viacerých bavlnených plienok medzi nožičky dieťaťa tak, aby zostali široko roztiahnuté, pričom táto poloha je veľmi podobná tej, akú dieťa zaujíma práve v šatke alebo ergonomickom nosiči.
Ako poznám nosič, v ktorom dieťa bude môcť zaujať správnu polohu, teda ergonomický?
Správnu polohu nožičiek dieťaťa dosiahneme v nosiči, v ktorom látka dieťaťu siaha, a tým pádom ho podopiera, zhruba od kolienka ku kolienku, resp. od jednej podkolennej jamky k druhej.
Nosič musí byť navyše v oblasti zadočku aspoň trochu vytvarovaný tak, aby zadoček dieťaťa „zapadol“ do jamky. Pokrčením nôh s kolenami nad úrovňou zadočku sa automaticky podsadí panvicu dieťaťa. Dieťaťu je taká poloha aj príjemná, pretože váha nôh nespočíva na okrajoch nosiče a dieťa netlačí do stehien.
Látka by zároveň nemala byť ale taká široká, aby siahala až za podkolenné jamky (na lýtka). Dieťa by potom nemohlo úplne pokrčiť nohy a voľne nimi pohybovať, čo by spôsobovalo nevhodný tlak v bedrovej oblasti. Navyše by sa nohy horšie prekrvovali, dieťaťu by to potom po chvíľke bolo aj nepríjemné.
Ako bezpečne spoznám nosič, ktorá NIE JE ergonomický?
Ergonomickým nemožno nazvať nosič, ktorý je vystužený tak, aby držalo rovný tvar, ako je to napr. u batohov. Bohužiaľ je to bežný znak stále aj pri mnohých zahraničných, celosvetovo predávaných typoch nosičů, ktoré zoženiete bežne v predajniach s kočíkmi aj na mnohých e-shopoch.
Ďalšou chybou týchto detských nosičů je príliš úzky pruh látky medzi nohami dieťaťa, látku nemožno nastaviť od kolena ku kolenu, ani sa tomu priblížiť a dieťa v nich v podstate "visí za rozkrok", s natiahnutými nohami mieriacimi dole. Táto poloha je nevhodná, váha celej hornej polovice tela sa prenáša na oblasť panvice. Dieťaťu je po chvíľke nosenie takýto nosič obvykle aj nepohodlný, zo zjavných dôvodov. Nenechajte sa ale mýliť, dieťa nemusí "ohlásiť" nevhodnú polohu. Deti veľa vydržia a nadšení zo zmeny, rozhľadu a hlavne blízkosti rodiča, môže byť väčšia, než nepohodlie nosiče. Dieťa spokojné v nevhodnom nosítku neznamená, že je jeho poloha v poriadku a nespôsobí mu nepohodlie.
Tieto nosiče sú často označované ako „ klokanky “, a tento pojem je bohužiaľ netransparentne používaný často aj pre ergonomické detské nosiče, resp. hádže všetky nosiče na deti do jedného vreca. Je to zastaraný pojem používaný väčšinou tými, ktorí nemali možnosť ešte do problematiky nosičů preniknúť. „Poučenejší“ tento typ nevhodného nosiče označujú ako „visítka“ .
Prečo sa nevhodné nosiče vôbec predávajú?
Bohužiaľ sa o nosenie detí v nosiči alebo šatke stále celkom málo vie, resp. osveta odborného personálu v predajniach, ale napr. aj u zdravotníckeho personálu, je stále len veľmi malá.
Skoro na každom výlete za nejakým turisticky atraktívnym cieľom nevhodné nosiče stretnete. Je to škoda, rodičia majúci takéto nosiče to myslia dobre, chcú dieťa nosiť a dávajú mu to hlavné a najdôležitejšie, blízkosť, kontakt a pocit bezpečia. Bohužiaľ títo rodičia nevedia, že môže byť nosenie pre oboch (pre dieťa i rodičov) ýrazne pohodlnejšie. Také "visítka" sú totiž na zohnanie skoro v každom obchode s kočíkmi, ale o rozdiele medzi nosiči už tam obvykle nikto neinformuje, často ani nevie.
Kvalitné ergonomické nosiče nie sú najlacnejšie, a aj to môže byť dôvodom, prečo človek, ktorý sa v problematike nosenie detí príliš neorientuje, siahne po lacnom visítku vyrobenom v Číne, keď nevie o rozdieloch medzi nosiči. Často si nosič na bábätko kupujú ľudia, ktorí ho nemajú vyskúšané a nevedia, či im a dieťaťu bude nosenie pohodlné, tak siahnu po lacnejšom produkte. Obvykle potom s nevhodným nosičem zistí, že nosenie nie je pohodlné a nosiť čoskoro prestanú.
A čo nosenie čelom dopredu, aby dieťa malo rozhľad?
Neodporúča sa nosiť dieťa vpredu na tele čelom od rodiča. V prvom rade nie je možné tak docieliť správnu polohu chrbta a nôh, a tiež to nie je odporúčané kvôli nadmernému podnetu, ktorým sa unavené dieťa nemôže brániť, čo môže spôsobovať jeho stres. Tento stres odpadá, pokiaľ je dieťa nosené čelom k rodičovi, či už vpredu na jeho tele alebo na chrbte, kedy sa kedykoľvek môže u rodiča "schovať" tak, že si oňho oprie hlavu a zavrie oči a cíti sa bezpečne, čo je veľká škoda
Z čoho sú ušité ergonomické nosiče?
Správnym materiálom na výrobu ergonomických nosičů je pevná látka- tkanina. Úplet je príliš elastický, zaťažený sa príliš prevesuje a nie je teda vhodný. Tkanina by mala byť najlepšie z prírodných materiálov, kvôli kontaktu s kožou i ústami dieťaťa. Väčšina výrobcov teda šije nosiče z bavlnenej tkaniny, ktorá je priedušná, príjemná na omak a ľahko sa udržuje bežným praním. V tomto ohľade nad všetkými tkaninami víťazia tie, ktoré sú tkané takou väzbou, ktorá je pevná v pozdĺžnom a pružná v priečnom smere. Také tkaniny sa používajú na výrobu šatiek na nosenie detí. Sú najmäkšie a najlepšie sa prispôsobia telu dieťaťa. Jožánek si na tieto účely necháva tkať vlastnú „šatkovinu“, z ktorej sú naše nosiče šité. Tieto tkaniny sú však výrazne drahšie ako bežne dostupné bavlnené plátna, takže aj zvyšujú cenu nosičů. Pokiaľ sa Vám páči nejaký plátený nosič, určite ním nič nepokazíte, pokiaľ Vám aj dieťaťu dobre „padne“. Ale šatkové nosiče sú právom považované za najpohodlnejšie pre dieťa. Nosičom ušitým z tzv. šatky sa hovorí šatkové nosiče. Ide teda len o popis materiálu. Nemusíte sa báť, že šatkový nosič je viazacie. Môže byť viazacie, poloviazacie aj celoprackový (ako batoh). Všetky nosiče Jožánek sú šatkové.
Správna veľkosť nosiče je základ!
Nosič môže byť ergonomický, ale pokiaľ je dieťaťu malý, ergonomické polohy v ňom rovnako dosiahnuť nemožno. Preto je dôležité pre dieťa vybrať nosič vhodnej veľkosti. Na slovenskom trhu je vhodných nosičů veľké množstvo, a to v rôznych veľkostiach. Niektoré nosiče sú jednoveľkostné, tie vydržia dieťaťu len po určitý čas, ale aj tento môže byť plne dostačujúci, pokiaľ nosič zháňate len na vykrytie určitého obdobia. Iné nosiče sú takzvane rastúce. Veľkosť rastúcich nosičů na deti je možné postupne prispôsobovať veľkosti dieťaťa.
V podstate žiadny nosič nie je ideálne vhodný, resp. plne nepokryje obdobie už od narodenia do 3-4 rokov veku dieťaťa, kedy ešte treba na dlhších výletoch budete chcieť nosiť. Niektoré nosiče sa k tomu blížia, ale vždy je to o kompromisoch. Buď je nosič vhodnejšie pre tie úplne maličké, alebo pre tie väčšie. Asi najlepším riešením, čo prišlo na svet, je v tomto ohľade nosič s viazacími ramennými popruhmi , s inšpiráciou v tradičných japonských mei-tai nosičích. Oproti tradičným mei-tai nosičom majú tie moderné obvykle širšie ramenné popruhy, čo umožňuje ich roztiahnutie okolo maličkého dieťaťa a jeho dokonalú podporu zo strán, ako je to v šatke. U väčších detí, ktorým už látka nosiča nesiaha „od kolienka ku kolienku“ zase tieto viazacie popruhy, či už úzke alebo široké, „doženú“ šírku látky medzi nožičkami a v pohode v niektorých takýchto nosičoch môžete nosiť do 2 rokov veku dieťaťa aj dlhšie. „Daní“ za takú veľkú mieru prispôsobenia sú práve tie viazacie ramenné popruhy, ktoré môžu neskúsených odrádzať. Ale nemusíte sa báť, nadviazať dieťa do takého nosiče zvládne každý, po chvíľke cviku aj oteckovia a babičky. :-) Moderné mei-tai“ nosiče majú oproti tým tradičným väčšinou aj tvarovanie pre zadoček, aby šlo lepšie dosiahnuť ergonomickú polohu dieťaťa, niekedy vystužené časti ramenných popruhov a väčšinou vystužený bedrový pás. Ten býva viazací alebo častejšie na pracku, ako pri klasických nosičoch. Takýmto nosičom sa niekedy tiež hovorí hybridnýé. Jeden taký poloviazací nosič máme v ponuke, typ ANETA.
Nosiče od narodenia mávajú označenie newborn alebo pri množstve značiek jednoducho mini, štart a pod. a ide u nich hlavne o to, aby v nich dieťa malo dokonalú podporu hlavičky a tiež oporu proti rúcaniu do strán. Najlepšie hodnotené sú v tomto smere práve nosiče s viazacími ramennými popruhmi, pretože dieťa nimi obopnete a spevníte ako v šatke. Dnes už je na trhu ale aj množstvo celoprackových, úplne jednoduchých nosičů, ktoré sa skvele prispôsobia aj novorodencovi. V našej ponuke ho nájdete ako NEWBORN .
Od chvíle, keď dieťa začne samo držať hlavičku, teda plusmínus v období okolo 3-4 mesiacov veku dieťaťa, sa otvára asi najširšia ponuka nosičov, vr. tých mainstreamových. Faktom je, že v tomto veku sú deti nosené najčastejšie. Menšie deti bývajú v praxi nosené menej (aj keď by to práve potrebovali najviac), alebo sú nosené od narodenia v šatke, pretože majú dlhšie obdobie spánku a častejšie sa dojčia a mamička nemusí stále viazať/rozväzovať. Potom začnú mamičky hľadať niečo rýchlejšie a siahajú často po nosiči, či už výhradne, alebo na striedačku so šatkou. Tým, čo plánujú nosiť hlavne menšie dieťa, takýto nosič môže postačiť na občasné poponesenie dieťaťa s „boľavými nožičkami“ na výletoch aj trebárs do 3-4 rokov, hoci by so mnou ortodoxnejšie vyznávačky nosenia detí nesúhlasili, pretože množstvo nosičov vhodných od 3 mesiacov nie sú dostatočně veľké aj pre 3 ročné deti. Čím má dieťa dlhšie nohy, tým viac ich váha už tlačí na okraje nosiče a deťom také nosenie už nie je dlho pohodlné. O to viac ale chcú chodiť, takže svoj účel to tiež určite plní. :-)
Naším najviac rastúcim typom prackového nosiča, je Jonáš NEW . Ergonomický nosič Jonáš NEW vhodný pre deti od cca 3 mesiacov, resp. min. 60cm až do 3 rokov. Je odpoveďou na otázky po jedinom nosiči, ktoré vydržia po celé nosiace obdobie. Má unikátny systém regulácie šírky nosiča medzi nožičkami. Samozrejmosťou je nielen možnosť regulácie výšky chrbtovej opierky, ale aj ďalšia možnosť regulácie chrbtovej opierky tak, aby aj malé bábätká boli perfektne podsadené. Daní za túto veľkú prispôsobivosť deťom, v ich výške treba 40-50cm rozdiel, je viacero rôznych nastavení, ktoré môžu nosiča-začiatočníka trochu miasť. Všetko je však popísané v návode, inštruktážnych videách a radi Vám s nastavením aj poradíme. Ako sa Vám podarí nastaviť na Vás a Vaše dieťa, oblečenie nosiče je potom superrýchle a nie je potrebné nič ďalšie nastavovať. To príde zas až vám dieťa trochu povyrastie a vy nosič budete potrebovať viac roztiahnuť na šírku aj výšku.
Pokiaľ ste sa rozhodli nosič kupovať až vo veku dieťaťa okolo 6-8 mesiacov veku, alebo až napríklad v 1 roku dieťaťa, a chcete aj s väčším dieťaťom absolvovať dlhšie výlety, môžete zvoliť rovno batoľací nosič obvykle označovaný ako „toddler“ alebo potom aj nosič pre predškolákov „preschool“ (tie nie sú príliš rozšírené). Sú toddler nosiče, ktoré ale v pohode vystačia do 3-4 rokov, a to hlavne pokiaľ sú rastúce.
Okrem dostatočnej podpory pod zadočkom a nožičkami bývajú toddler nosiče celkovo robustnejšie, dieťa má teda podporu za celým chrbtom, môže si do nosidla aj schovať ručičky, pohodlne sa v ňom vyspať a podobne. Aj tieto nosidlá mávajú už širšie alebo aspoň viac polstrované ramenné popruhy a nosnejší bedrový pás, aby sa váha ťažšieho dieťaťa lepšie rozložila na nosiče, pretože 15-20kg dieťa už je pri dlhšom nosení poznať.
Takéto nosítko pre väčšie deti v našej ponuke nájdete pod označením DAN. Oproti Jonášovi NEW je naše batoľacie nosítko jednoduchšie, s málom "nastavovátok". Má z našich nosičov najbyteľnejší bedrový pás a najširšie ramenné popruhy, tvarované ako to je bežné u batohov.
Ak chcete nosiť svoje dieťa úplne hneď od narodenia, potom sa treba pripraviť na to, že Vám najskôr nevystačí jeden nosič na celé nosiace obdobie, to je realita, ktorej sa nebráňte. :-) Je to rovnaké jako u kočíkov, novorodenec a batoľa tiež potrebujú každý iný typ. Nosiče sú celkom dobre „obchodovateľná komodita“, a to hlavne v lokálnych nosiacich skupinkách a na sociálnych sieťach.
V ponuke našej značky Jozanek sú nosiče všetkých typov. Ideálna schéma pre dieťa nosené od narodenia je buď nosič s viazacími ramennými popruhmi (typ ANETA) alebo nosič od narodenia (typ NEWBORN), a vo chvíli, keď sa dieťa blíži veľkosti 80 môžete zaobstarať toddler nosIČ DAN (akže by ste nosili veľa a viazacie nosítko už by Vám nebolo pohodlné - inak môžete minimálne do 2 rokov v pohode nosiť len v tom viazacom, ak si vyberiete to).
Pokiaľ chcete jeden detský nosič na celé nosiace obdobie a prvé cca 2-3 mesiace (do cca 60cm výšky dieťaťa) sa nosenie pokojne vzdáte alebo nosíte úplne malé bábätko najskôr v šatke, potom je ideálnou voľbou JONÁŠ NEW, ktorý Vám vydrží až do 3-4 rokov veku dieťaťa.