Ako na horúčky u detí?

Vytvorené13. 6. 2023

Pozná to každý rodič, dieťatko je veselé, všetko je v poriadku, zrazu si sadne, je unavené, začne sa triasť, oči má ako zo skla, očervenejú mu líca, a aj bez teplomeru je väčšinou jasné, že máme dočinenie s horúčkou. 

Dôležité je zachovať pokoj a nerobiť paniku. Horúčka ako taká, nie je choroba, ale príznakom toho, že sa niečo v tele dej. Väčšinou toho, že sa do tela dostali baktérie alebo vírusy, a tak telo zvýšilo teplotu, aby zabránilo ich množeniu a tiež, aby aktivovalo imunitný systém. A pretože niektoré “bacily” sa množia veľmi rýchlo, telo občas zvýši teplotu tiež veľmi rýchlo. Zo zdravého dieťaťa sa tak, v priebehu pár hodín, stane nešťastník s horúčkami atakujúcimi 40°C. Ale všetko sa dá vyriešiť!

Choré dieťa (chlapec) s teplomerom v ústach a rukách mamičky na čele

K všeobecným zásadám pri horúčkach patrí nasledovné:

  • Teplotu zrážame až vo chvíli, keď dosiahne hranicu 38°C – 38,5°C. Názory na to, ktorá hranica je správna, sa líšia. Preto odporúčam riadiť sa hlavne celkovým stavom dieťaťa a zdravým rozumom. Do tejto hranice teplotu neznižujeme, aby sme nechali telu dostatok priestoru na boj s chorobou.

  • Nikdy teplotu neznižujeme prudko. Chceme ju znížiť, ale musíme na to ísť postupne. Inak sa môžu objaviť febrilné kŕče.

  • Febrilné kŕče sa môžu objaviť aj vo chvíli, keď teplota prudko vystrelí nahor. Najčastejšie sa vyskytujú u detí od pol roka do piatich rokov, a to vo chvíli, kedy je teplota taká vysoká, že to dráždi tkanivo mozgu a ten začne vysielať nekoordinované impulzy nervom a svalom. Príznakmi sú tras, neovládateľné zášklby celého tela a porucha vedomia. Dieťa môže byť tiež prehnuté a mať oči pretočené v stĺp. Pokiaľ ešte nemáte s febrilnými kŕčami predchádzajúcu skúsenosť, uložte dieťa najlepšie na zem, aby si neublížio, kŕčom fyzicky nijako nebráňte a vždy volajte RZP.

  • Nikdy dieťaťu nedávame zábaly pri mramorovej koži a studených končatinách. 

Sú aj situácie, kedy je nevyhnutná okamžitá návšteva lekára, a to kľudne aj detskej pohotovosti. Hlavne, ak:

  • Dieťa má okrem horúčky vyrážku na koži, je apatické, spavé, ochabnuté, správa sa nezvyčajne, je bledé.

  • Dieťa nemôže predkloniť hlavu, má stuhnutú šiju.

  • Jedná sa o bábätko do 1 mesiaca veku (tam je vždy nutná kontrola lekára), alebo o bábätko do troch mesiacov a teplotu nad 39 °C.

  • Pri deťoch do dvoch rokov veku s horúčkou bez jasnej príčiny (bez kašľa, nádchy a ďalších príznakov) trvajúcou dlhšie než 24 hodín.

  • U väčších detí, pokiaľ horúčka trvá dlhšie než tri dni a stále nepoznáme príčinu, je dobré navštíviť pediatra. 

Pokiaľ už viete, že chcete horúčku zrážať doma, ideme na to. 

Fyzikálne možnosti zrážania horúčky sú nasledovné:

V miestnosti, kde sa dieťa zdržuje, je potrebné udržiavať príjemnú teplotu a dieťa mať vhodne oblečené, nie naobliekané. Určite ocení skôr voľnejšie oblečenie z príjemných materiálov. Pokiaľ sa dieťa spotí, prezlečieme ho do suchého pyžamka a dáme mu napiť, aby doplnilo tekutiny.

K možnostiam, ako horúčku zraziť pomocou liekov, patria nasledovné:

  • Lieky s obsahom paracetamolu 

– patrí sem Paracetamol, Panadol a Paralen. Účinná dávka pre deti od troch mesiacov 10 – 15 mg/kg/dávka. Pri čapíkoch dodržiavame dávkovanie podľa obalu. Pri sirupoch nemusí byť dávkovani na obale vždy presné a preto radšej prepočítame. Osobne to robím tak, že skúsim prvýkrát dávkovanie podľa obalu a pokiaľ vidím, že výsledok nie je najlepší, ďalšiu dávku prepočítam.

  •  Lieky s obsahom ibuprofenu

– sem patrí Ibuprofén, Ibalgin, Brufen a Nurofen a to všetko v množstve 7–10 mg/kg/dávka. Taktiež tu platí, že dávkovanie radšej prepočítame, pretože napríklad pri Nurofene sa na obale počíta s nižšou hranicou a množstvu detí funguje až tá vyššia. Tieto lieky pôsobia taktiež protizápalovo a preto, pokiaľ máme u dieťaťa podozrenie na nejaký zápal v tele a máme na výber, uprednostňujeme lieky s obsahom ibuprofenu.

Všeobecné pravidlá pri podávaní liekov:

  • Pokiaľ podávam akýkoľvek liek s obsahom jednej účinnej látky, ďalší liek z rovnakej skupiny, teda s rovnakou účinnou látkou, môžem dieťaťu dať po 6 hodinách.

  • Keď vidím, že dieťaťu horúčka už po 3 – 4 hodinách opäť stúpa, snažím sa dodržať aspoň hranicu 4 hodín a podať liek z druhej skupiny účinných látok.

  • Pokiaľ dieťa zvracia alebo mu je nevoľno od žalúdka, podávam čapíky. Akonáhle mi vyvracia sirup, ťažko sa odhaduje, koľko ho už vstrebalo a koľko nie.

  • Keď si nie som istá dávkovaním, volám do nemocnice na detské oddelenie s prosbou o radu. Hlavu Vám neodtrhnú a prax majú obrovskú.

  • Vždy sa snažím mať doma sirupy oboch účinných látok. Keď príde horúčka večer alebo v noci, oplatí sa to. 

Vzorový výpočet dávky sirupu pre dieťa s hmotnosťou 15 kg. 

Panadol sirup:

24 mg účinnej látky v 1 ml sirupu (tento údaj je na obale alebo fľaštičke). 

Účinná dávka: 10 – 15 mg/kg/dávka 

Spodná hranica: 15 (kg) * 10 (mg) / 24 (mg účinnej látky) = 6,3 ml sirupu 

Horná hranica: 15 (kg) * 15 (mg) / 24 (mg účinnej látky) = 9,4 ml sirupu 

Nurofen sirup:

20 mg účinnej látky v 1 ml sirupu 

Účinná dávka: 7 – 10 mg/kg/dávka 

Spodná hranica: 15 (kg) * 7 (mg) / 20 (mg účinnej látky) = 5,3 ml sirupu 

Horná hranica: 15 (kg) * 10 (mg) / 20 (mg účinnej látky) = 7,5 ml sirupu 

V rámci tohto článku si povieme aj niečo k meraniu teploty. Pretože si uvedomujem, že tento článok často objavia maminky v najväčšej núdzi, zámerne uprednostňujem tému zrážania teploty a až teraz sa vraciam k meraniu. 

Máme na výber použitie niekoľkých druhov teplomerov a k tým najčastejším rozhodne patria teplomery digitálne a bezkontaktné.

Digitálnym teplomerom

môžeme merať teplotu v podpazuší a to halvne u väčších detí, ktoré ho už zvládnu držať a byť chvíľu v pokoji. 

Pri menších deťoch volíme meranie v zadočku, kedy od nameranej teploty odpočítame 0,5 °C. Pokiaľ má teda dieťa v zadočku 39,5 °C, reálne má teplotu 39 °C. 

Pri bezkontaktných teplomeroch

je problematika zložitejšia. Zo skúsenosti sa mi najviac osvedčilo mať jednak kvalitný bezkontaktný teplomer, a jednak mať dieťa aj teplomer nejaký čas v tej miestnosti, kde meriam. Pokiaľ dieťa pribehne z obývačky do izby a po ceste si zoberie z kuchyne teplomer, správnu teplotu takmer určite nenameriame. Ale pokiaľ v noci deti spinkajú v izbe, teplomer je tam tiež a nenápadne ich odmeriame, máme takmer istotu, že dostaneme správny údaj. Napriek tomu odporúčam merať radšej 3 krát, na rôznych miestach čela, a riadiť sa tým najvyšším. Pokiaľ je číslo príliš vysoké, osobne pre istotu deti budím a premeriavam ich digitálnym teplomerom. 

Pre fanúšikov smart riešení sú k dispozícií malé teplotné senzory, ktoré sa nalepia náplasťou na telíčko chorého dieťaťa a následne, v pravidelných intervaloch, odosielajú do aplikácie údaje o tom, akú vysokú má dieťa teplotu. Akonáhle stúpne nad nastavenú hranicu, zašle aplikácia  rodičovi na telefón notifikáciu. 

Pokiaľ už vieme, že máme doma malého maróda, existujú aj náplaste na čelíčko, ktoré sa zafarbujú podľa toho, akú má dieťa teplotu. Jedná sa o orientačné meranie, ale pokiaľ nechceme neustále vyťahovať teplomer, môže nám dobre poslúžiť. 

Vždy je potrebné dieťaťu zaistiť predovšetkým dostatočný pitný režim. Pokiaľ dieťa nechce jesť, nemusíme ho nútiť, piť však aspoň po troškách musí. Je možné podať chladený čierny čaj, vodu, ovocný čaj. Džúsy a mlieko môžu v kombinácií s horúčkou vyvolať zvracanie a tak sa im pri vysokých teplotách radšej vyvarujte. 

Dúfam, že tento článok pre Vás bol prínosný a máte vďaka nemu jasno, ako s horúčkami zatočiť. Napriek tomu Vám prajem, aby ste tieto rady potrebovali čo najmenej, pretože zdravé dieťa je to najlepšie, čo si môže každá mama priať.

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumiem a pokračovaťPodrobné nastavenie