Začiatky dojčenia alebo prvá materská výzva
Podobne ako na pôrod, ani na dojčenie sa človek nemôže vopred pripraviť. Nikdy totiž nevieme, ako sa naše telo a bábätko budú správať a čo budú práve potrebovať. Tu sú najčastejšie ťažkosti, s ktorými sa čerstvé mamičky stretávajú pri začiatkoch dojčenia. Pokiaľ s niektorou z nich máte tú česť, skúsime vám poradiť, ako na ňu.
- Bolestivé bradavky
Ako príčina tejto strašnej bolesti bradaviek sa uvádza nesprávne prisatie bábätka. Správne prikladanie bábätka je kapitola sama o sebe (Ako správne prikladať bábätko pri dojčení :: Jozanek.sk ), avšak je potrebné povedať, že veľa mamičiek na začiatku zažíva bolesť aj pri tom najdôkladnejšom priložení bábätka. Preto vydržte a nenechajte sa odradiť! Sústreďte sa na správnu polohu dieťatka, vkladajte mu prsník do pusinky čo najdôkladnejšie a bábätko sa postupne naučí správne prisať, takže sa vám prestanú skrúcať prsty na nohách.
- Nedostatok mlieka
Prvé dva až tri dni po pôrode môžete mať pocit, že nemáte pre bábätko dosť mlieka. Je to tým, že sa kolostrum (prvotné mlieko, ktoré vzniká hneď po pôrode) postupne mení na “zrelé mlieko” a mliečne žľazy sa ešte len prispôsobujú svojej novej úlohe. Bábätko môže byť v priebehu týchto dní mrzuté a “hladné” po saní. Doprajte mu to, je to ten najlepší spôsob, ako produkciu mlieka zvýšiť. Okrem toho, hlavne prijímajte veľa tekutín a maznajte sa s bábätkom v kontakte koža na kožu. Mliečka bude čoskoro dostatok.
Pocit, že vaše mlieko bábätku nestačí, potom možno zažijete ešte niekoľkokrát, keď nastane tzv. rastový špurt. Prečítajte si o ňom, nech vás neprekvapí.
- Horúce a boľavé prsníky
Práve keď si už prestanete myslieť, že máte mlieka málo, môže vás zaskočiť opačný problém. Prsníky sa nalejú na prasknutie, sú horúce, hrudkovité a boľavé. Čo s tým? Dajte si horúcu sprchu, prsia v nej nahrievajte a stvrdnuté miesta masírujte. Keď tkanivo zmäkne, tak hlavne dojčite a dojčite, vaše dieťatko vám pomôže zo všetkého najlepšie. Medzi dojčeniami môžete prsníky chladiť obkladmi. Nadmernému naliatiu prsníkov a dvorcov (na ktoré sa dieťatko potom ťažšie prisáva) pomôže predchádzať správne zvolená podprsenka. A pokiaľ cítite, že nič nepomáha, môžete na noc skúsiť Paralen alebo Ibalgin. Lieky pri dojčení nie sú ideálne riešenie, ale dokážu vás cez noc dostať z najhoršieho a predísť tak mastitíde.
- Bábätko poriadne nesaje
Je hladné, ale akonáhle sa prisaje, zaspáva a už len dudle. Vďaka tomu máte bradavky zodraté do krvi, dieťatko nepriberá a stále sa dožaduje dojčenia. Čo s tým? Zobuďte ho. Zľahka ho pošteklite pod uškom a pod bradičkou, pokiaľ nezačne počuteľne prehĺtať mlieko. Pokiaľ spí ako drevo, prsník mu vyberte. Keď sa vyspí, akciu zopakujte. Jesť by malo bábätko kedykoľvek chce a koľko chce. Nedovoľte mu však robiť si z vás cumlík – pre blaho vás oboch :)
- Nedostatok podpory od okolia
Psychika je silná a niekedy aj jediná protivná sestra v pôrodnici, či prostoreká tetuška dokážu spôsobiť, že čerstvá mamička nakoniec dojčenie vzdá. Takže pokiaľ budete od niekoho počuť hlášku typu: “S týmito prsiami nikdy dojčiť nebudeš”, naozaj vás prosíme, nechajte ju po sebe skĺznuť ako pľuvanec po pršiplášti a nepustite si ju do duše! Ste úžasná a schopná mama a vaše prsia sú nemenej úžasné a úplne schopné nakŕmiť vaše dieťa. A pokiaľ sa napriek tomu cítite neistá, obráťte sa na laktačnú poradkyňu. Mnohé z nich takmer dokážu spustiť laktáciu aj u oteckov 🙂
Vyskúšajte oblečenie na dojčenie, aspoň jedna starosť Vám pri dojčení odpadne. Nevhodný výber oblečenia totiž dokáže dojčenie dosť sťažiť alebo znepríjemniť. Zvlášť pokiaľ dieťatko musíte dojčiť často mimo domova, oceníte oblečenie, v ktorom sa rýchlo a ľahko dostanete k prsiam, nemusíte nikde nič pridržiavať a neodhaľujete viac, než je treba.
Silno vám držíme palce!