Vše o softshellu
Softshell je moderný funkčný materiál využívaný na šitie vrchných odevov vhodných pre rôzne outdoorové aktivity. Je v tomto ohľade naozaj nedostihnuteľný. Napríklad detské softshellové oblečenie je do sychravého jesenného a jarného obdobia úplne bezkonkurenčné, a to vďaka svojim funkčným vlastným, dlhej životnosti i jednoduchej údržbe.
Nie každý ale softshell pozná a aj ten, kto áno, niekedy nevie, aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi softshellu. Takže, ak sa chcete dozvedieť viac, tak práve pre Vás sú určené nasledujúce riadky.
Názov vznikol spojením slov SOFT= mäkký a SHELL= škrupina, pancier. Názov je výstižný, softshell je naozaj mäkký a pritom dobre chráni (proti poveternostným vplyvom).
Bežne používaný softshell sa delí na tzv. zimný a jarný. A naozaj hooodne často dostávame otázky, či je ten zimný naozaj na zimu, aký vybrať na jar, aký v lete na hory atď. Otázky sa stále opakujú a je nám jasné, že to nie je úplne jasné, keď samotné názvy softshellov sú vlastne zavádzajúce. :)
Softshell je 3-vrstvový, lepený materiál ("sandwich") a podľa toho, čo tvorí tú spodnú (dotykovú) vrstvu, je softshell buď zimný alebo jarný:
Vrchná vrstva = šušťák s vodeodolnou úpravou (impregnáciou)
Vnútorná (skrytá) vrstva = vodeodolná a paropriepustná membrána (predstavte si ju napríklad ako tenkú vrstvu igelitu s drobunkovými otvormi)
Dotyková vrstva = rôzna, v závislosti na tom, o aký druh softshellu sa jedná
- Fleece (alebo napríklad aj baránok) = tzv. zimný softshell
- Mriežka (polyesterová) alebo úplet (obvykle bambusový) = tzv. jarný softshell
Veľmi často sa nás pýtate, či je softshell podšitý fleecom. Pri zimnom softshelle jeho vnútornú vrstvu tvorí fleece, ale to neznamená, že je materiál fleecom podšitý v zmysle podšívky. Fleece je súčasť samotného materiálu, pretože sú vrstvy sendvičovo zlepené a tvoria spoločne jeden materiál. Takže je niekedy ťažké sa dorozumieť, aby sme Vám správne odpovedali na to, na čo sa pýtate. Fleece tam je, ale nie podšitý. :)
Zimný softshell je vďaka fleecovej dotykovej vrstve na dotyk vždy hrejivý. Výrobky zo zimného softshellu ale nemožno porovnávať so zimným oblečením, ktoré je vyteplené (podšité) vrstvou vatelínu (popr. perie). O tepelnom komforte softshellu sa bližšie rozpíšem nižšie, ale teraz v skratke:
Zimný softshell = bundy a nohavice zo zimného softshellu využijete vy alebo vaše dieťa najviac na jeseň a na jar. Teploty by som radšej neuvádzala, pretože sú veľmi individuálne. Všeobecne by sa snáď dalo povedať 0 až 15-20 stupňov. Každopádne softshell sa typicky ďalej zatepľuje spodnými vrstvami. Sami si spodné vrstvy (tielko, tričko, mikina) a ich materiály a silu týchto materiálov zvolíte sami v závislosti na svojom tepelnom komforte, teplote vonku, pohybovej náročnosti aktivity atď. Aj keď sa zimný softshell volá zimný, tak softshellovú bundu v zime veľmi nevyužijete a to s výnimkou napr. nosiacich mamičiek, ktoré pod bundou nosia svoje dieťa v šatke alebo nosidle a pri tejto zvýšenej záťaži spolu pod bundou vytvárajú taký tepelný komfort, ktorý je pri bežnej alebo snáď skôr miernejšej zime pre väčšinu mamičiek dostatočný. Nedostatočný tepelný komfort sa dá „dohnať“ vhodnými spodnými vrstvami. Oproti tomu softshellové nohavice využijete Vy aj vaše deti nielen na jeseň a na jar, ale aj takmer celú zimu (teploty cca do 0 stupňov).Snáď len do skutočných snehových radovánok alebo pre dlhý pobyt vonku, popr. v mrazoch sú lepšie vyteplené zimné nohavice.
Jarný softshell = funkcií by sa najviac dal prirovnať k šuštiaku, ale vďaka viacerým vrstvám je silnejší, teda aj pevnejší a teplejší, vďaka membráne má lepšie parametre vetra a vodeodolnosti ako bežné šuštiaky bez membrány.Oproti zimnému softshellu, ktorý v lete nevyužijete, Vám jarný softshell môže slúžiť ako poistka aj počas letných pobytov v prírode, na horách a pod.
Najčastejšie sa nás pýtate obvykle na jar, aký softshell máte práve teraz kúpiť. Je to veľmi ťažké, odpovedať, použitie oboch typov softshellov sa nielen dopĺňa, ale aj prekrýva. Napr. v apríli, povedzme pri teplotách okolo 10 stupňov (ale opäť, teplota je dosť individuálna), môžete deťom dávať nohavice zo zimného softshellu na holé telo, alebo nohavice z jarného softshellu cez tepláčiky, legíny alebo pančuchy. Vo väčšom chlade (v zime) budete podvliekať aj nohavice zo zimného softshellu. Pokiaľ by ste mali kúpiť výrobok len z jedného typu softshellu, prikláňala by som sa k zimnému softshellu. Ak nie ste obmedzení rozpočtom, vezmite oboje a uvidíte, že sa budú výrobky krásne dopĺňať.
Softshell je vodeodolný a paropriepustný (teda sa v ňom človek nepotí). Obe tieto hodnoty sú vždy v popise softshellu alebo výrobkov z neho určené číselne a môžu sa veľmi líšiť. Miera vodeodolnosti sa udáva v mm vodného stĺpca, tzn. ako intenzívnemu spádu vody dokáže odolať. Miera paropriepustnosti sa udáva v g/m2.Paropriepustnosť znamená priepustnosť pár vzniknutých napr. pri potení, tj v praxi odvetrávania pri fyzickej aktivite. Všeobecne vzaté, čím vyššie číslo každej z hodnôt je, tým viac je materiál vodeodolný / paropriepustný. Tieto hodnoty sa obvykle uvádzajú s lomítkom. Tj. vodeodolnosť / paropriepustnosť, napr. 10.000/3.000, často uvádzané skrátene 10/3 a pod.
My šijeme detské a dámske oblečenie z najrozšírenejšieho typu softshellu, ktorým je práve softshell 10.000/3.000. Tento materiál máme my aj tisíce našich zákazníkov oskúšaný v podmienkach bežných outdoorových aktivít v našom podnebnom pásme. Jeho paropriepustnosť je úplne vyhovujúca pre bežný pobyt a pohyb vonku. Pre beh, beh na lyžiach alebo náročnú vysokohorskú turistiku už tento materiál nie je vhodný, pri takýchto aktivitách už dostatočne neodvetráva, človek by sa v ňom prehrieval a potil. Pritom materiál samotný príliš nehreje, ale membrána neprefúkne. Pokiaľ sa hýbete a vytvárate si tým svoje vlastné teplo, teplo zostáva pod bundou/nohavicami.
Vodeodolnosť softshellu je taký trochu zavádzajúci parameter. Vrchný materiál má u softshellu veľmi dobrú impregnáciu (teda vodoodlnú úpravu). Impregnácia sa častým praním vymýva, cca po 10 praniach už po materiáli nebude voda tak dobre stekať, ako keď je nový, avšak voda sa aj tak nedostane cez, pretože vodeodolná je práve aj tá vnútorná membrána. Vrchný materiál navyše môžete kedykoľvek znovu naimpregnovať impregnačným sprejom alebo vypraním v impregnančom pracom prostriedku. Ale vodeodolnosť nám narúšajú švy, pretože materiál s akokoľvek vysokou hodnotou vodného stĺpca prestáva túto vlastnosť mať, keď do neho urobíte dieru. A šev je vlastne rad dietok, hoci miniatúrnych. Tzn. či už si vyberiete softshell napríklad s najvyššou hodnotou vodeodolnosti, počítajte s tým, že v poriadnom daždi sa Vám voda môže dostať dovnútra cez švy, a to hlavne na miestach, ktoré sú priamo hore, prípadne je na ne vyvíjaný tlak (typicky ramenné švy bundy , ktoré ešte stláčajú ramenné popruhy batohu, alebo kapucňa, ktorú máte veľmi natiahnutú a pod.). Preto nemožno softshellové oblečenie považovať za vodonepriepustné ako pláštenku.Vodonepriepustné oblečenie má švy podlepené nepriepustnou páskou (niečo ako mäkká izolepa). Tj. šev sa zošije, potom prelepí a až potom je 100% vodeodolný. To sa u softshellu nerobí, pretože páska na vnútornom materiáli dobre nedrží (obzvlášť u zimného softshellu, ktorého vnútornú vrstvu tvorí chlpatý fleece), časom by sa odlepovala. Navyše ak vezmeme do úvahy, že nám výrobky zo softshellu pre bežné vonkajšie aktivity vyhovujú práve tak, ako sú, tak vo chvíli, keď by sme im prelepili švy, by boli tieto výrobky o dosť menej priedušné, pretože aj tie švy odvetrávajú.
Niektorí výrobcovia do softshellového oblečenia všívajú podšívku. Klasickou podšívkou z môjho pohľadu softshellu skôr škodíte, aspoň tomu zimnému, pretože typicky podšívka je na dotyk chladivá, zatiaľ čo softshell je príjemnejší, hrejivý, tj vždy si obliekate "teplé", čo je príjemnejšie.nie teda že ybchom uškodili nejako vlastnostiam softshellu, to nie, ale je škoda, nemať ten pocit toho teplého, keď si bundu/nohavice obliekate. Jedinou výhodou podšívky je to, že skryje švy, ktorými je bunda šitá, teda jediný dôvod je estetické hľadisko. Obvykle ak sa niečo na podšívkovanej bunde začne párať, je to práve podšívka, pretože materiál je tenký a všitý voľne, len na niekoľkých miestach prichytený k vrchnému materiálu, tj ľahko sa roztrhne, keď si napr. bundu prisadnete a prudko sa otočíte a pod. Keď už by som chcela na softshellovej bunde niečo podšívkovať, tak snáď len kapucňu, ktorej švy sú vidieť, pokiaľ ju nemáte na hlave, ale podšívkovať aj vnútro softshellovej bundy je z môjho pohľadu naozaj kontraproduktívne. Vychádza mi z toho, že je to "síce ďalej, ale zato horšou cestou", aby sa tak povedalo. :)
Ďalšou "zvláštnosťou" je zatepľovanie softshellu ďalšími vnútornými vrstvami. Ako typicky: softshell+vatelín+podšívka alebo softshell+baránok. V týchto prípadoch aj materiálu, resp. jeho hlavným vlastnostiam, neuškodíme, ale je to podobný „kočkopes“ ako so samotnou podšívkou. Teda okrem zhoršenia paropriepustnosti, ale o tú nám v prípade zatepľovania toľko nejde, tam potrebujeme naopak zo softshellového výrobku urobiť vyložene zimný výrobok, teda nepočítame s tým, že by sme sa v ňom príliš potili. Je to navyše podobné, ako keď si pod softshell vezmeme ďalšie vrstvy. Avšak ja toho nie som fanúšikom, a to z jediného prostého dôvodu - na tieto účely je softshell veľmi tuhý a ťažký. Možno Vám príde, že si protirečím, keď som kdesi na začiatku článku písala, že softshell je mäkký a ľahký materiál, ale to platí pri použití samostatne. Pokiaľ na softshell našijete ďalšie vrstvy, je taká bunda neporovnateľne tuhšia a ťažšia ako bežná zimná bunda (alebo nohavice), kde vrchnú vrstvu tvorí len tenká vrstva šusťáka, či už so záterom proti vode alebo bez. Takýto šusťák máva okolo 100g/m2, zatiaľ čo napr. zimný softshell až 320 g/m2, a to je rozdiel, ktorý už je poznať. Nie že by sme to tiež neskúsili, je to veľmi lákavé, mať materiál s tak dobrými vlastnosťami, ako je softshell a urobiť z neho rýdzo zimné výrobky, ale nie je to jednoducho ono. A ešte jednu výhodu majú zimné výrobky, ktoré urobíme zo šuštiaka (nie zo sendvičového materiálu, ako je softshell), môžeme im podlepiť švy, než ich zateplíme, a môžu nám tak vzniknúť naozaj nepremokavé vrchné zimné odevy, čo vo fujavici alebo váľanie v snehu už naozaj oceníte.