Ako vybrať nosítko na dieťa - zdravé nosenie detí

Nosiče umožňujúce zdravé nosenie detí sú tzv. ergonomické nosiče. Ergonomickým nazývame nosič vtedy, ak v ňom dieťa zaujíma tzv. ergonomickú polohu.
Čo znamená „ergonomická poloha“ pri nosení dieťaťa a prečo sa o ňu vlastne usilovať?
V ergonomickej polohe sú kolienka dieťaťa pokrčené a sú vyššie ako zadoček, tým sa dosiahne podsadenie panvy a zaguľatený chrbát. Zaguľatený chrbát uvoľní priestor medzi stavcami, ktoré tak netlačia jeden na druhý. Ergonomické nosiče musia umožniť také zaguľatenie chrbta, pritom ale musia byť takto zaguľateným chrbtom pevnou oporou. Ergonomická poloha = správna, zdravá poloha.
U detí je hlavička v pomere k zvyšku tela veľmi veľká a ťažká. Zaguľatený chrbát a podsadený zadoček sa opierajú do látky nosidla po celej dĺžke a rovnomerne tak prenášajú do látky nosidla váhu hlavičky. Hlavička tak netlačí na chrbticu a horná polovica tela netlačí ani na bedrovú a panvovú oblasť.
Poloha nožičiek, ktoré tvoria so zadočkom tvar písmena "M" tiež umožňuje ideálne prekrvenie okolia bedrových kĺbov a teda výhodné podmienky na dozrievanie bedrových jadierok. V mnohých prípadoch nosenie v šatke či ergonomickom nosiči už nahradilo tzv. široké balenie odporúčané ortopédmi ako prevencia či liečba pozitívneho klinického nálezu pri vyšetrení bedrových kĺbov novorodencov a bábätiek. Široké balenie je vloženie viacerých bavlnených plienok medzi nožičky dieťaťa tak, aby zostali široko roztiahnuté, pričom táto poloha je veľmi podobná tej, akú dieťa zaujíma práve v šatke alebo ergonomickom nosiči.
Správnu polohu nožičiek dieťaťa dosiahneme v nosiči, v ktorom látka dieťaťu siaha, a tým pádom ho podopiera, zhruba od kolienka ku kolienku, resp. od jednej podkolennej jamky k druhej. Nosič musí byť navyše v oblasti zadočku aspoň trochu vytvarovaný tak, aby zadoček dieťaťa „zapadol“ do jamky, a okraje nosiča, ktoré sú práve zhruba v oblasti kolien tak spôsobili, že kolienka budú vyššie ako zadoček, a tým dôjde k podsadeniu panvy. Dieťaťu je taká poloha aj príjemná, pretože váha nožičiek nespočíva na okrajoch nosiča a dieťa netlačí do stehien. Látka by zároveň nemala byť ale taká široká, aby siahala až za podkolenné jamky (na lýtka). Dieťa by potom nemohlo úplne pokrčiť nohy a voľne nimi pohybovať, čo by spôsobovalo nevhodný tlak v bedrovej oblasti. Navyše by sa nohy horšie prekrvovali, dieťaťu by to potom po chvíľke bolo aj nepríjemné.
Ergonomickým nemožno nazvať nosič, ktorý je vystužené tak, aby držal rovný tvar, ako je to napr. u batohov (a bohužiaľ stále aj u mnohých zahraničných, celosvetovo predávaných typov nosičov) a medzi nožičkami má príliš úzky pruh látky. Takéto nosiče sú často označované ako „klokanky“, a tento pojem je bohužiaľ netransparentne používaný často aj pre ergonomické nosiče, resp. hádže všetky nosiče do jedného vreca. Je to zastaraný pojem používaný väčšinou tými, ktorí nemali možnosť ešte do problematiky nosičov preniknúť. „Poučenejší“ tento typ nosiča označujú ako „visítka“. Poloha dieťaťa v nich nie je vhodná, dieťaťu je po chvíľke nosenia takýto nosič aj nepohodlný, pretože v ňom dieťa v podstate visí za rozkrok a váha celej hornej polovice tela sa prenáša na oblasť panvy. Bohužiaľ sa o nosení stále celkom málo vie a skoro na každom výlete za nejakým turisticky atraktívnym cieľom takéto nosiče stretnete. Je to škoda, rodičia majúci takéto nosiče to myslia dobre a dávajú dieťaťu to hlavnú lásku, kontakt, pocit bezpečia, ale nevedia, že nosenie v ergonomickom nosiči môže byť pre dieťa lepšie, zdravšie a pre oboch pohodlnejšie. Také "visítka" sú totiž na zohnanie skoro v každom obchode s kočíkmi, ale o rozdiele medzi nosidlami už tam často nikto neinformuje, často ani nevie.
Nosič môže byť ergonomický, ale pokiaľ je dieťaťu malý, ergonomické polohy v ňom rovnako dosiahnuť nemožno. Preto je dôležité pre dieťa vybrať nosič vhodnej veľkosti. Na slovenskom trhu je vhodných nosičov veľké množstvo, a to v rôznych veľkostiach. Niektoré z nich sú jednoveľkostné, tie vydržia dieťaťu len po určitý čas, ale aj tento môže byť plne dostačujúci, pokiaľ nosič zháňate len na vykrytie určitého obdobia. Iné nosiče sú takzvane rastúce. Veľkosť rastúcich nosičov je možné postupne prispôsobovať veľkosti dieťaťa.
V podstate žiadny nosič nie je ideálne vhodný už od narodenia do 3-4 rokov, kedy ešte treba na dlhších výletoch budete chcieť nosiť. Niektoré nosiče sa k tomu blížia, ale vždy je to o kompromisoch, jednoducho niečo za niečo. Buď je nosič vhodnejší pre tie úplne maličké, alebo pre tie väčšie. Keby to bolo také jednoduché, vyrábali by takto univerzálne nosiče všetci výrobcovia. Keď si ale predstavíte novorodené bábätko a 3-ročné dieťa, je jasné, že nemožno nijako urobiť to, aby obom takto rozdielne veľkým deťom siahala látky od kolienka ku kolienku. Ak jej bude tam toľko, nebude možné ju stiahnuť tak, aby sa zmestila medzi nohy maličkého bábätka. Aj pri úplnom stiahnutí by bola tuhá a nakrabatená a mala by ďaleko k pohodliu, a rovnako by jej bolo stále veľa.
Nosiče vhodné pre novorodenca mávajú označenie NEWBORN a ide u nich hlavne o to, aby v nich dieťa malo dokonalú podporu hlavičky a tiež oporu proti rúcaniu do strán, čo majú ale všetky ergonomické nosiče, aj tie určené pre väčšie deti. Newborn nosiče a sú jednoducho menšie nosiče, ktoré majú látky práve toľko, aby išla pohodlne nasťahovať aj na 3-kilové bábätká. Tieto nosiče bývajú vďaka menšiemu množstvu látky ľahšie a nie je u nich potrebné mať príliš polstrované ramenné popruhy a bedrový pás, pretože sa počíta s menšou nosenou váhou.
Ak ste sa rozhodli nosič kupovať až vo veku dieťaťa okolo 6-8 mesiacov veku, alebo až napríklad v 1 roku dieťaťa, a chcete aj s väčším dieťaťom absolvovať dlhšie výlety, môžete zvoliť rovno batoľací nosič obvykle označovaný ako TODDLER alebo potom aj nosič pre predškolákov. preschool“ (tie nie sú príliš rozšírené). Sú toddler nosiče, ktoré ale v pohode vystačia do 3-4 rokov, a to hlavne pokiaľ sú rastúce.
Okrem dostatočnej podpory pod zadočkom a nožičkami bývajú toddler nosiče celkovo robustnejšie, dieťa má teda podporu za celým chrbtom, môže si do nosiča aj schovať ručičky, pohodlne sa v ňom vyspať a podobne. Aj tieto nosiče mávajú už širšie alebo aspoň viac polstrované ramenné popruhy a nosnejší bedrový pás, aby sa váha ťažšieho dieťaťa lepšie rozložila na rodiče, pretože 15-20kg dieťa už je pri dlhšom nosení poznať.
Pokiaľ chcete nosiť svoje dieťa úplne hneď od narodenia a budete ho chcieť nosiť trebárs na dlhších výletoch trebárs až do 3-4 rokov, potom je treba popočítať s tým, že nosítok budete potrebovať viac Rovnako tak, ako dieťa od narodenia nevozíte v rovnakom kočíku. alebo rovnakej autosedačke.
Najideálnejší model je zaobstarať si NEWBORN nosič, ktorý Vám vydrží cca do 1 roka a až bude dieťaťu malý (alebo dieťa v ňom Vám už veľmi ťažké), vymeňte ho za TODDLER nosič. Dvoma nosičmi tak pokryjete celé nosiace obdobie a nemusíte robiť žiadne kompromisy.Nosiče sú navyše celkom dobre „obchodovateľná komodita“, a to hlavne v lokálnych nosiacich skupinkách a na sociálnych sieťach.
Autor: Jana Gebauerová Havelková, www.jozanek.sk
(Rešpektujte prosím autorské práva. Článok môžete zdieľať formou odkazu, ale nie kopírovať text. Ďakujem.)