5 hlavných dôvodov prečo nosiť svoje bábätko
Čakáte bábätko, alebo už máte voňavý uzlíček doma? Pravdepodobne ste sa už stretli s nosením detičiek v rôznych šatkách či nosičoch. Ak vás zaujíma, aké to má výhody pre dieťa aj pre vás - rodičov, čítajte ďalej a dozviete sa.
Aj keď sa môže zdať, že nosenie detí je akýsi novodobý trend, nie je to pravda. Nosenie detí je prirodzený spôsob starostlivosti od počiatku ľudstva. Novorodené bábätko je úplne závislé od matky a keďže sa samo nedokáže premiestňovať, potrebuje byť nosené. To však nie je všetko, blízky kontakt s maminkou aj po pôrode, dáva dieťatku pocit istoty a bezpečia – a to je to najdôležitejšie, čo potrebuje, aby mohlo zdravo rásť a rozvíjať sa. Na nasledujúcich riadkoch si podrobnejšie vysvetlíme čo sa s dieťatkom deje, keď je nosené a v čom všetkom mu to prospieva.
Nosenie dieťaťa podporuje vzájomný vzťah
Vzťah medzi matkou a dieťaťom určuje všetky jeho budúce vzťahy, čo má zásadný vplyv na kvalitu jeho života v budúcnosti. Pokiaľ sú spolu v neustálom kontakte vytvárajú si hlboký vzájomný vzťah, podporený tým, že maminka reaguje na jeho potreby. Keď je dieťa v tesnom kontakte s maminkou, tá dokáže ľahšie čítať jeho signály a okamžite na ne reagovať. A v neposlednom rade, vzájomný pohľad z očí do očí, či možnosť poláskať dieťatko kedykoľvek, to sú chvíle na nezaplatenie.
Nosené deti sú spokojnejšie
Je vedecky dokázané, že deti, ktoré rodičia nosia sú spokojnejšie a plačú menej. Má to jednoduché vysvetlenie.
Dieťatko sa rodí ešte veľmi nezrelé, pocit istoty a bezpečia z bruška nahradí úplne nové prostredie s množstvom neznámych podnetov. Pokiaľ je im vystavené samo, cíti sa opustené a ohrozené. Stúpa mu hladina stresového hormónu – kortizolu, plače a volá “o záchranu”. Ak je však na tele svojej maminky je v známom prostredí – cíti známu vôňu, počuje jej srdce – upokojí sa, upraví sa mu srdcový rytmus a hladina kortizolu sa mu zníži. Pocit pri nosení mu pripomína pocit z jej bruška a to mu dáva pocit bezpečia, ktorý je pre neho životne dôležitý.