5 tipov, ako na dlhé cesty s deťmi

Vytvorené5. 6. 2023

Blíži sa čas dovoleniek a je celkom možné, že vy sa už nemôžete dočkať tých pár vymodlneých dní oddychu a zmeny prostredia. Jediným drobným (možno nie tak úplne drobným) tieňom na kráse tej slastnej predstavy, je však nadchádzajúca nekonečná cesta autom s malým pasažierom (či dokonca viacerými pasažiermi) na palube. Ako zabaviť deti na cestách? Poradíme vám! 

  • Choďte cez noc

Toto opatrenie síce nie je vždy pohodlné pre šoféra, no zato perfektne funguje na deti každého veku. Tie najmenšie pred cestou pokojne oblečte do pyžama alebo pohodlného oblečenia a pripravte ich rovnako, ako keby mali namiesto autosedačky, putovať do postele. Tma a biely šum motora už potom urobia svoje. 

Spiace deti v aute, cestovanie s deťmi

  • Občerstvenie so sebou. Veľa občerstvenia

Jedlo na cestách funguje nielen ako palivo, ale hlavne ako posilňovač morálky. Navyše, vďaka jedlu pripravenému doma, ušetríte za predražené občerstvenie na čerpacích staniciach. Vyhnite sa ťažkým jedlám, po ktorých by deťom mohlo byť nevoľno a tiež sladkým a kofeinovým nápojom. To posledné čo potrebujete, je dodať im ešte viac energie. A pokiaľ dojčíte, nezabudnite sa na cestu obliecť do pohodlného a diskrétneho oblečenia na dojčenie

  • Berte cestu ako road trip

Netrvajte na tom, byť v cieli čo najskôr. Berte ohľad na to keď deti potrebujú cikať, nie je im dobre, alebo sa chcú vybehať. Ideálne je, pokiaľ si vopred naplánujete niekoľko ďalších zastávok na zaujímavých miestach po ceste a strávite na nich aspoň hodinku – dve. Prečo nie, veď aj cesta je cieľ. 

  • Zvážte cestovanie vlakom

Vlak má oproti autu hneď niekoľko výhod: Môžete sa v ňom prechádzať (bábätko bude v nosiči určite spokojnejšie než v autosedačke), zájsť si na toaletu, čítať bez nevoľnosti, pozorovať ľudí, najesť sa v reštauračnom vozni alebo dokonca cestovať v lehátkovom kupé a relatívne kvalitne sa vyspať. Samozrejme, logisticky je cestovanie vlakom náročnejšie než naskočiť do auta, ale pokiaľ si nepotrebujete so sebou brať príliš veľa vecí, je to veľmi príjemná (a dobrodružná) alternatíva, ktorú hlavne deti určite ocenia. 

  • Hrajte hry

Pokiaľ ste tak ambiciózni, že by ste cestu radi zvládli bez mobilov a tabletov, maximálne vám fandíme. Nie je to vždy jednoduché, ale dá sa to. Najmenším deťom pripnite na sedačku hračky, s väčšími môžete hrať napríklad slovný futbal, hádanie zvieratiek, spoznávanie značiek protiidúcich áut a podobne. Čokoľvek, čo deti nemajú často na očiach (či už hračky, knihy či čokoľvek iné), ich na nejaký čas spoľahlivo zabaví. Len pozor na nevoľnosť. 

A keď už bude najhoršie a vám sa minú esá v rukávoch, nevyčítajte si, že sa uchýlite k rozprávke alebo hre na tablete. Zvlášť, pokiaľ je deťom obrazovka vzácna, dokáže taký malý ústupok zázraky a zachráni náladu celej posádke. A vy ste aj tak skvelí rodičia! 

Deti hrajú hry pri cestovaní autom, cesta s deťmi na dovolenku

Pripravení? Máte zbalené? 

Tak šťastnú cestu!

 

 

 

 

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumiem a pokračovaťPodrobné nastavenie