5 hlavných dôvodov prečo nosiť svoje bábätko

Vytvorené18. 5. 2023

5 hlavných dôvodov prečo nosiť svoje bábätko

Čakáte bábätko, alebo už máte voňavý uzlíček doma? Pravdepodobne ste sa už stretli s nosením detičiek v rôznych šatkách či nosičoch. Ak vás zaujíma, aké to má výhody pre dieťa aj pre vás - rodičov, čítajte ďalej a dozviete sa.

Maminka s dieťatkom v šatke v slnečnom počasí

Aj keď sa môže zdať, že nosenie detí je akýsi novodobý trend, nie je to pravda. Nosenie detí je prirodzený spôsob starostlivosti od počiatku ľudstva. Novorodené bábätko je úplne závislé od matky a keďže sa samo nedokáže premiestňovať, potrebuje byť nosené. To však nie je všetko, blízky kontakt s maminkou aj po pôrode, dáva dieťatku pocit istoty a bezpečia – a to je to najdôležitejšie, čo potrebuje, aby mohlo zdravo rásť a rozvíjať sa. Na nasledujúcich riadkoch si podrobnejšie vysvetlíme čo sa s dieťatkom deje, keď je nosené a v čom všetkom mu to prospieva.

Nosenie dieťaťa podporuje vzájomný vzťah

Vzťah medzi matkou a dieťaťom určuje všetky jeho budúce vzťahy, čo má zásadný vplyv na kvalitu jeho života v budúcnosti. Pokiaľ sú spolu v neustálom kontakte vytvárajú si hlboký vzájomný vzťah, podporený tým, že maminka reaguje na jeho potreby. Keď je dieťa v tesnom kontakte s maminkou, tá dokáže ľahšie čítať jeho signály a okamžite na ne reagovať. A v neposlednom rade, vzájomný pohľad z očí do očí, či možnosť poláskať dieťatko kedykoľvek, to sú chvíle na nezaplatenie.

Nosené deti sú spokojnejšie

Je vedecky dokázané, že deti, ktoré rodičia nosia sú spokojnejšie a plačú menej. Má to jednoduché vysvetlenie.

Dieťatko sa rodí ešte veľmi nezrelé, pocit istoty a bezpečia z bruška nahradí úplne nové prostredie s množstvom neznámych podnetov. Pokiaľ je im vystavené samo, cíti sa opustené a ohrozené. Stúpa mu hladina stresového hormónu – kortizolu, plače a volá “o záchranu”. Ak je však na tele svojej maminky je v známom prostredí – cíti známu vôňu, počuje jej srdce – upokojí sa, upraví sa mu srdcový rytmus a hladina kortizolu sa mu zníži. Pocit pri nosení mu pripomína pocit z jej bruška a to mu dáva pocit bezpečia, ktorý je pre neho životne dôležitý.

Skupina maminiek so spokojnými bábätkami v šatkách a nosičích

Nerozmaznám ho, keď ho budem nosiť?

Koniec 20. storočia bol pre deti v Európe hotovým peklom, vyšiel nemecký bestseller o starostlivosti o deti, ktorý vyslovene zakazoval kontakt s dieťaťom – odporúčané bolo dieťa len nakŕmiť, obliecť a nechať na pokoji. Dieťa sa tak malo naučiť byť samostatné a nemanipulovať rodičov svojim plačom.

Je to však práve naopak, pokiaľ reagujeme na potrebu bábätka a poskytneme mu istotu a bezpečie, učí sa, že svet je bezpečné miesto, kde bude vypočuté a jeho potreby naplnené. Len vďaka tomu, že vie, že sme tu pre neho, sa bude neskôr vedieť osamostatniť a skúmať svet. Dieťa rodičmi nemanipuluje, len volá o pomoc s naplnením potrieb, ktoré si zatiaľ nevie samo naplniť. Potreba kontaktu, blízkosti a bezpečia je úplne rovnako základná životná potreba ako jesť či spať. 

Deti, ktorých plač je dlhodobo ignorovaný síce časom naozaj stíchnu – nenaučili sa však samé upokojiť, naučili sa len, že tu nik pre ne nie je a tak nemá zmysel o pomoc volať.

Nosené deti sú viac pozitívne stimulované

Dieťa pri nosení vidí svet takmer z matkinej perspektívy, čo mu uľahčuje spoznávať toto nové a cudzie prostredie z absolútneho bezpečia. Sú tak aj otvorenejšie v spoznávaní nových vecí a ľudí.

To, ako dieťa cíti pohyby matky, podporuje aj jeho psychomotorický vývin. Dieťa v šatke alebo nosiči nie je pasívne, naopak jeho telíčko reaguje na pohyby v nosiči a jeho svaly sa jemne zapájajú, čím sa nenásilne posilňujú a spevňujú. 

Dobre vedieť:

Správna poloha v nosiči, alebo  šatke – podsadenie, zaguľatený chrbátik a nožičky v pozícií M (zadoček nižšie ako kolienka) – má pozitívny vplyv na správne postavenie bedrových kĺbov v kĺbových jamkách a tak napomáha ako prevencia displázie bedrového kĺbu

Bábätko v šatke v správnej pozícií s nožičkami do M

Okrem toho, že dieťa pri správnom nosení – čelom k maminke, vníma podnety z bezpečia, môže sa pred nimi rovnako bezpečne ukryť, ak cíti, že už je to naň priveľa. Je to teda veľmi dobrá prevencia prestimulovaniu dieťaťa, ktoré sa zvykne prejavovať dlhým neutíšiteľným plačom.

Nosené deti majú lepší spánok

“Spinká ako bábätko” – hovorí sa a myslí sa tým dlhý, hlboký a neprerušovaný spánok. Nuž, mnoho rodičov by nesúhlasilo. Uspať dieťatko je niekedy zdĺhavé, náročné a keď sa to konečne podarí, preložíme ho do postieľky, prejde pár minút a je po spaní. Súvisí to s tým, čo sme spomínali vyššie, dieťatko zacíti, že je samé, stratí pocit bezpečia a prebudí sa. Pokiaľ ho však necháme spať na maminke, pokojne prespí aj dlhší čas a zobudí sa spokojné a oddýchnuté.

Nosiaci rodičia majú väčšiu voľnosť

Pochopiteľne, s narodením dieťatka maminke nekončia ostatné povinnosti a tak nie je celkom možné, aby ho mala neustále na rukách a “v kontakte”. S použitím nosiacej pomôcky však môže súčasne dieťatku poskytovať kontakt, bezpečie, dopriať mu kvalitný spánok a zároveň urobiť mnoho z činností, ktoré by inak odkladala na neskôr.

Nie sú to však len domáce práce, ktoré nosenie uľahčuje. Pri nosení je veľmi jednoduché dieťa aj nadojčiť, napríklad aj s pomocou

oblečenia na dojčenie. Vďaka čomu netreba dieťatko pred kŕmením z nosiacej pomôcky vyberať a môže pritom aj pokojne zaspať. 

Pohyb po vonku je s noseným dieťaťom úplne neobmedzený, netreba riešiť či je nejaké miesto prístupné s kočíkom. Nezaskočia vás ani schody a pokojne sa môžete vybrať aj na turistiku. 

Uviedli sme niekoľko základných výhod, ktoré nosenie prináša – dieťatku, aj vám – jeho rodičom. Ak si stále nie ste istí, vyskúšajte a uvidíte:) Možno sami objavíte aj ďalšie. Prajeme vám krásne spoločné chvíle.

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumiem a pokračovaťPodrobné nastavenie